TONFA niesłusznie zapomniana broń okinawskich SZW?

SZTUKI i SPORTY WALKI Otwock-forum otwarte

TONFA niesłusznie zapomniana broń okinawskich SZW?

Postprzez KrenzoQ 05 Gru 2011 13:55

Na wątku :arrow: viewtopic.php?f=26&t=444&start=44
"Mineral44" oraz "faraon" napisali:
Mineral44 napisał(a):A tonfa to nie jest żadna sztuka walki tylko narzędzie dla policjantów.Kto z cywili będzie na co dzień dźwigać tonfę przy sobie, żeby nią zakładać dźwignie napastnikowi... :P przecież to bez sensu, to już lepiej się nauczyć dźwigni bez sprzętu i jeżeli już, to móc je stosować zawsze a nie tylko wtedy gdy mam przy sobie tonfę :P :P :P .

faraon napisał(a):Tonfa sama w sobie może i nie jest sztuka walki, ale wchodzi w skład szeroko rozumianych sztuk walki bronią - tzw. kobudo a pochodzi od okinawskich narzędzi rolniczych, przystosowanych do walki w samoobronie przed uzbrojonym w miecz napastnikiem.

:arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kobud%C5%8D

Dodam jeszcze, że można wykorzystać możliwości tonfy inaczej iż piszesz-np. do zadawania ciosów po łapach w których bandyta ma nóż, nie tylko do zakładania dźwigni... :P


Sprowokowało mnie to do otwarcia osobnego tematu dotyczącego tej ciekawej, niesłusznie trochę zapomnianej okinawskiej broni. :idea: Ciekawostką o której pewnie nie wielu wie, ja zresztą również nie wiedziałem 8-) jest to, że np. pałki nunchaku są zabronione do noszenia a tonfa nie... ;)

Znalazłem na YT dosyć ciekawy filmik

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&feat ... eOpK6MFGcs

z treningów tonfy dla osób cywilnych i zainteresowałem się tą bronią.
Ktoś wie gdzie na naszym terenie działa jakaś sekcja tonfy? Albo może ktoś z Was dobry jest w tej dziedzinie :P -chętnie nawiążę kontakt w kwestii ewentualnych wspólnych treningów -w takim wypadku proszę o wiadomość na PW.
Awatar użytkownika
KrenzoQ
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 29
Rejestracja: 11 Lis 2010 04:34

Re: TONFA niesłusznie zapomniana broń okinawskich SZW?

Postprzez YaKuZa 05 Gru 2011 14:19

Tonfa niestety nie jest za bardzo przydatna jako narzędzie samoobrony dla cywila-bo kto normalny będzie ją ze sobą tachał non stop? Bardziej przydaje się służbom mundurowym i patrolom w agencjach ochroniarskich itp. Znalazłem ciekawy artykulik o tonfie, przybliża tę broń osobom niezorientowanym -
zamieszczam go poniżej i polecam lekturę:

CYTAT

Tonfa

- rodzaj broni obuchowej cechujący się dużą wszechstronnością i łatwością użycia, używany tradycyjnie we wschodnich sztukach walki, obecnie wprowadzony do wyposażenia jednostek policji.


Image Todome, todome, szkolawalki, karate, Fudokan, fudokan, Otwock, otwocki, kluby spotrtowe, klub sportowy, kluby karate, klub karate,klub,sztuki walki, sporty walki, trening karate, stowarzyszenie sportowe, sport, Mazowsze, mazowiecki, józefów, Józefów, Karczew, karczew, szkoła karate
klub KARATE w Otwocku, AKADEMIA KARATE OTWOCK, Otwocki klub karate, Klub sportów walki ^^^ BUSHI, Karate Kyokushin, obozy karate - Otwock, KARATE DLA DZIECI w Otwocku, Stowarzyszenie OTWOCKI Klub Karate Fudokan TODOME, forum karate, forum sztuk walki, forum MMA, Otwock KARATE, otwockie kluby sztuk walki, karate kyokushin, kyokushinkai, jissen karate, mieszane sztuki walki, Mixed Martial Arts (MMA), karate kyokushinkai, karate kyokushin, karate Fudokan, ksw , bjj , sensei, sempai, senpai, kata, kumite, walka KSW, walki, sztuka walki, sztuki walki, szkoła wschodnich sztuki walki , samoobrona, kyu, dan, dojo, treningi karate Jissen, sport, kimono, gi, karetegi, oyama, masutatsu oyama, warszawa, dzieci, rekreacja, kolonie, obozy, kolonie sportowe, obozy sportowe Linia Otwocka, Kulturystyka i Siłownia - trening, dieta, suplementy, sterydy, fitness, strong man, filmiki o siłowni, serwis informacyjny karate jissen, Klub Sportów Walki Otwock. MMA. Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts), akademia karate otwock, Krav Maga, Kravmaga

na zdjęciu trening pałki TONFA kontra kij BO


Historia tonfy

Pierwsze informacje o użyciu tonfy sięgają XVII wieku i pochodzą z Okinawy. Pierwowzorem tego oryginalnego przyrządu był zwykły drewniany uchwyt mocowany w otworze w kamieniu młyńskim do mielenia ziarna. Z czasem do treningu zaczęto używać wyprofilowane z drzewa dębowego 45 cm bronie. W okinawańskim Kobudo stosuje się dwie tonfy, gdzie jedna zazwyczaj służy do blokowania, a druga do atakowania. Inne sztuki walki zaadaptowały techniki tonfy w ramach swoich technik, modyfikując je. W Viet Vo Dao odpowiednik tonfy nosi nazwę Moc Can. Techniki podstawowe niewiele różnią się od pierwowzoru, inne natomiast są kata i taktyka walki. Uniwersalność tonfy została wykorzystana w policji. Zresztą kilka tradycyjnych broni znalazło zastosowanie w pracy służb mundurowych m.in. tambo, yawara. Tonfa, któraj używa się obecnie w służbach mundurowych różni się od swojego pierwowzoru wielkością, ciężarem oraz tym, że w prewencji stosuje się tylko jeden przyrząd. Tak więc taktyką walki i niektórymi technikami różnią się od siebie.

Image
na zdjęciu jedna ze ścian tzw.DOJO czyli po prostu sali do treningu kobudoTechniki walki z tonfą


Tonfa może być używana zarówno w obronie jak i w ataku. Poprawnie trzymana jest niezastąpiona do blokowania nawet bardzo mocnych uderzeń, inny chwyt umożliwia obezwładnienie napastnika uzbrojonego np. w nóż, opracowano wiele chwytów obezwładniających, tzw. "dźwigni" powszechnie wykorzystywanych przez służby mundurowe. W ataku tonfą można uderzać na różne sposoby lub kłuć.

Łatwość użycia tonfy

Garda jest naturalna, poruszanie się łatwe, oparte na odruchach, łatwo przyswajalne przez osoby nie ćwiczące sztuk walki.

Efektywność tonfy

Ćwiczący musi być od razu efektywny w realnej walce: na ulicy, efektywność jest ważniejsza niż estetyka.

Bezpieczeństwo użytkowania tonfy

Należy trzymać odpowiednią gardę i przemieszczać się w czasie blokowania. Nawet podczas bójki uderzenia nie dosięgną punktów witalnych bez naruszenia fizycznej integralności atakującego.

Etyczność stosowania technik z tonfą (deontologia)


Celem technik nie jest zabicie przeciwnika, ale jego kontrola na ziemi i neutralizacja. Naucza się respektowania prawa w samoobronie i etyki zawodowej.

Image
Łatwo rozpoznać adepta kobudo nawet ze zdjęcia :P -gdyż przyjęto na całym świecie, że ćwiczący kobudo (treningi z bronią) dla odróżnienia od nie używających broni noszą czarne elementy stroju (np. bluzę lub spodnie)


Tonfę ze względu na swoją budowę można używać na kilka sposobów: uderzenia trzema końcami, dźwignie czy duszenia poprzez naciski przyrządem. Ogólnie posługiwanie się tonfą policyjną można podzielić na kilka grup technik:

* pchnięcia
* techniki zamachowe
* techniki blokowania
* techniki interwencyjne (dźwignie, duszenia, trzymania)
* obrony przed chwytami
* obrony przed uderzeniami.
أفغانستان
Awatar użytkownika
YaKuZa
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 61
Rejestracja: 11 Lis 2010 04:12

Re: TONFA niesłusznie zapomniana broń okinawskich SZW?

Postprzez WarenT 18 Sty 2012 11:38

Słusznie zapomniana -bo jak mawiał mój nieodżałowany trener - "Tonfa? Zapomnij, to już przestarzały badziew..może dobry kiedyś, dla rolnika chodzącego po Okinawie, ale nie dla chłopaka chodzącego dzisiaj po Warszawie".

i ja mu wierzę. ;)
ImageImage Image
Awatar użytkownika
WarenT
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 11
Rejestracja: 18 Sty 2012 10:21

Re: TONFA niesłusznie zapomniana broń okinawskich SZW?

Postprzez glut 18 Sty 2012 11:41

Uważam, że tonfa może być ewentualnie przydatna w połączeniu, np. z pałkami ,wtedy czako używasz jako broń ofensywną a tonfę do blokowania ciosów.
glut
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 16
Rejestracja: 23 Sty 2011 10:47

Re: TONFA niesłusznie zapomniana broń okinawskich SZW?

Postprzez Bolo 18 Sty 2012 11:48

Masz te rzeczy w domu i chodzisz z nimi po ulicy? Potrafisz nimi walczyć? Uczysz się gdzieś -czy jesteś samoukiem :twisted:

A tak poważnie, co ty chcesz chłopie blokować tonfą, ja w życiu nie widziałem na ulicy walki z takim uzbrojeniem, a chodzę juz trochę tu i tam :P Napastnik prędzej padnie ze śmiechu, jak zobaczy u ciebie takie połączenie...
Awatar użytkownika
Bolo
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 15
Rejestracja: 03 Lis 2010 03:33

Re: TONFA niesłusznie zapomniana broń okinawskich SZW?

Postprzez Żurawiu77 18 Sty 2012 11:53

Po co ci to, skoro możesz sobie kupić gaz albo batona? Bez porównania jeżeli chodzi o siłę ognia...

I na marginesie: ile ty masz lat? ;)
Awatar użytkownika
Żurawiu77
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 11
Rejestracja: 24 Paź 2011 09:07

Re: TONFA niesłusznie zapomniana broń okinawskich SZW?

Postprzez smilegaj88 18 Sty 2012 11:55

Topór i zbroja albo tarcza i miecz -pasują na ulicę dokładnie tak samo jak tonfa i nunchaku :P
Awatar użytkownika
smilegaj88
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 14
Rejestracja: 12 Sie 2011 15:25

Re: TONFA niesłusznie zapomniana broń okinawskich SZW?

Postprzez ftc66 18 Sty 2012 12:10

Osoba, która potrafi się posługiwać nunchaku (ale proszę nie mylić tego z głupawym machaniem) nie potrzebuje do niczego tonfy..
Nic, (albo prawie nic) nie opłaca się blokować. 8-) Widzisz atak - walisz mocno i po sprawie. Proste do bólu i jasne jak słońce, dokładnie tak się walczy pałkami w jisenie, nie widziałem tam żadnego baletowego freestylu przy muzyce.
Awatar użytkownika
ftc66
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 42
Rejestracja: 01 Lis 2011 04:23

Re: TONFA niesłusznie zapomniana broń okinawskich SZW?

Postprzez Dynia87 18 Sty 2012 12:27

Połączenie topora i zbroi oraz miecza i tarczy ma sens, pomijając już, czy w realu będziemy łazić z tym czy nie :P , przez kilkanaście wieków tak robiono i to działało. Łączenie nunchaku i tonfy nie ma sensu, głównie dlatego, że każda z tych broni wymaga innej pracy ciała. A tej, jak sądzę, w tym przypadku nie daje się sensownie połączyć..(pałki są bronią typowo ofensywną a tonfa typowo defensywną, stąd stosowana bywa przez służby policyjne, ochronę itp.) Zresztą, jak dotąd nigdy takiego połączenia nie stosowano w żadnym znanym systemie walki (przynajmniej z tego co mi wiadomo), dlatego można przypuszczać, że to raczej nie zadziała.
Awatar użytkownika
Dynia87
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 5
Rejestracja: 05 Sie 2011 17:44

Re: TONFA niesłusznie zapomniana broń okinawskich SZW?

Postprzez MrGrimiReap 18 Sty 2012 12:33

Taki temat, dotyczący freestylowego nunchaku i tonfy, znajduje się już na forum, od bardzo dawna :?
jak by kto pytał: viewtopic.php?f=2&t=765
Awatar użytkownika
MrGrimiReap
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 9
Rejestracja: 01 Lis 2011 21:51

Następna

Wróć do SZTUKI i SPORTY WALKI Otwock   
Najlepsze darmowe fora dyskusyjne  |   Zobacz inne nasze fora  |   Reklama
bCoders - Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu  Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu