kilka słów o zapasach pod kątem mma...

SZTUKI i SPORTY WALKI Otwock-forum otwarte

kilka słów o zapasach pod kątem mma...

Postprzez gabi 07 Wrz 2012 14:41

Troche o zapasach
Image

Zapasy to sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników. Początki tego sportu sięgają czasów starożytnych, kiedy to zmagania zapaśników były jedną z atrakcji igrzysk olimpijskich organizowanych w Grecji. Były to pierwsze zmagania o charakterze sportowym. Zapasy jako forma bezkrwawego współzawodnictwa znane są z okresów poprzedzających kulturę hellenistyczną. W Japonii odpowiednikiem zapasów są zawody sumo.

W zapasach dużą rolę odgrywa siła, szybkość oraz spryt i instynkt zawodnika. Zawody zapaśnicze polegają na zmaganiu się na macie (najczęściej okrągłej) dwóch zawodników jednakowej kategorii wagowej, jeden w czerwonym trykocie, drugi w niebieskim.

Zapasy dzielą się na styl wolny i klasyczny. W stylu klasycznym dozwolone są chwyty wyłącznie powyżej pasa, natomiast w stylu wolnym można chwytać przeciwnika również za nogi. W zapasach zabronione są wszelkie techniki sprawiające potencjalne zagrożenie dla zdrowia przeciwnika, np. znane z Judo dźwignie czy duszenia.

Najlepszymi polskimi zapaśnikami ostatnich lat są: Andrzej Wroński, Kazimierz i Józef Lipieniowie oraz Andrzej Supron


Styl WolnyWspółczesne sukcesy polskich zapaśników mają głębokie korzenie w historii. Polskie zapasy liczą ponad sto lat. Początkowo, jak w całej zresztą Europie, był to sport zawodowy, łączący elementy stylu klasycznego i wolnego, uprawiany głównie w cyrkach lub innych tego typu obiektach. Do najsławniejszych polskich zapaśników z końca ubiegłego i pierwszej połowy obecnego stulecia należeli tacy wspaniali siłacze jak Władysław Pytlasiński (mistrz świata w latach 1900 i 1904), uznawany za prekursora tego sportu w Polsce, bracia Stanisław-Zbyszko i Władysław (Zbyszko II) Cyganiewiczowie, Władysław Maksymiak (mistrz świata w latach 1919 i 1925), Teodor Szteker (mistrz świata w latach 1930 i 1932) , Aleksander Garkowienko (mistrz świata w roku 1935). Polskich zapaśników zawodowców, którzy zapisali się w historii tego sportu, było w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej znacznie więcej. Wielu z nich, przykładem Władysław Pytlasiński i Władysław Maksymiak, poświęcało się zawodowi trenera.

Image

Suples najbardizej popularna technika zapaśnicza:

Image
Młynek

Styl wolny uprawiany był w Polsce już przed II wojną światową, ale pierwsze mistrzostwa krajowe rozegrano dopiero w połowie lat pięćdziesiątych. Jest rzeczą znamienną, że mimo iż w Polsce bardziej popularny był styl klasyczny, to jednak pierwszy medal (brązowy), i to od razu olimpijski, wywalczył wolniak , Tadeusz Trojanowski (57 kg). Miało to miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w roku 1960. Od tamtego czasu polscy zapaśnicy wywalczyli (łącznie: wolniacy i klasycy oraz kobiety) 294 medale, w tej liczbie 23 medale olimpijskie. Wolniacy ustępują pod względem zdobytych krążków olimpijskich klasykom. Zdobyli ich do tej pory cztery (klasycy 19). Sukces Trojanowskiego powtórzyli bowiem w roku 1980 (Moskwa) Władysław Stecyk (52 kg), Aleksander Cichoń (90 kg) i Adam Sandurski (130 kg). Stecyk wywalczył medal srebrny, dwaj pozostali brązowe. Łącznie (seniorzy i juniorzy) wolniacy wywalczyli 84 medale (klasycy 203, kobiety 7), w tym seniorzy 57 (42 na ME, 11 na MS i 4 na IO). Reszta to zasługa juniorów.
Najwybitniejszym zawodnikiem w historii tego stylu w Polsce, jeśli idzie o ilość zdobytych medali, jest Adam Sandurski - 10 medali.

Styl Klasyczny


Zapasy w stylu klasycznym są walką, w której zawodnicy stosując określone manewry i działania dążą do położenia przeciwnika na łopatki lub uzyskania tak zwanej przewagi technicznej.
Celowi temu służy określona ilość chwytów, których skuteczne zastosowanie pozwala odnieść zwycięstwo przez tzw. ?tusz? (czyli położenie przeciwnika na łopatki) lub w przypadku gdy przeciwnik umiejętnie się broniąc wychodzi z zagrożonych pozycji, odnieść zwycięstwo na punkty (czyli przez przewagę techniczną). Styl klasyczny tym różni się od tzw. stylu wolnego, że nie można w nim wykonywać żadnych akcji i chwytów z udziałem nóg czyli m.in.: schodzić do nóg, haczyć, a także wykonywać rzutów operując nogami.
Walka toczyć się może w pozycji stojącej tzw. stójce i pozycji parterowej, gdy przeciwnik klęczy na kolanach i podpiera się rękoma. W obu tych pozycjach są grupy chwytów i obron które sa stosowane w walce.
W pozycji parterowej wyróżnić możemy następujące grupy rzutów: dźwigania do suplesu, odwrotnego pasa, wózki, czyli przetaczanie i chwyty, w których atakujemy ręce (zwane potocznie hamerlokami, kluczami i nelsonami).
W pozycji stojącej grup chwytów i ich odmian jest znacznie więcej. Do podstawowych należą: rzuty suplesowe, rzuty biodrowe, powalenia, posadki, rzuty przez bark i wywrotki. Do bardzo spektakularnych należą suplesy, które polegają na przerzuceniu przeciwnika przez siebie poprzez mocne wygięcie tułowia do tyłu.

Jak wspomniałem każda z tych grup ma dziesiątki odmian. Pozwala to dobrym zawodnikom prowadzić pojedynki pełne zaskakujących rozwiązań. Do takich wirtuozów walki zapaśniczej w reprezentacji Polski należeli i należą: Józef Lipień i Kazimierz Lipień, Andrzej Supron, Józef Tracz i Andrzej Wroński.
Wszyscy wymienieni zawodnicy nie tylko zdobywali medale na imprezach mistrzowskich rangi Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich, ale również na trwale wpisali się do historii zapasów.


Maly slowniczek zapasów:

Aktywność -wyraża dominację zawodnika

Arbiter - sędzia prowadzący walkę na macie

Atak - działanie zawodnika, mające na celu zdobycie przewagi

Rzut "Biodro" potoczna nazwa przerzutu przez biodro

Buty zapaśnicze -specjalne obuwie z wysoką cholewką i miękką podeszwą

CELA - Europejska Amatorska Federacja Zapaśnicza

Chwyt zapaśniczy - działanie ruchowe określone zasadami i przepisami zapaśniczymi

Walka w dystansie - forma prowadzenie walki bez kontaktu z przeciwnikiem

Dżaksarow - popularna nazwa przerzutu zapaśniczego wykonywanego ze stójki

Faul - wykonanie chwytu niezgodnego z przepisami zapaśniczymi

Faza walki - runda

FILA -Międzynarodowa Amatorska Federacja Zapaśnicza

Haczenie - blokowanie nogą na nogi przeciwnika

Hamerlok - chwyt wykonywany w parterze (z wykorzystaniem dźwigni na staw barkowy)


Karuzela mostowa - ćw. polegające na zachodzeniu nogami do dokoła głowy z pozycji podporu przodem z czołem opartym o matę

Kołyska - ćwiczenie w leżeniu przodem z chwytem rękoma za kostki nóg i przetaczanie się z przodu w tył lub na boki

Kontratak - przejście z obrony do ataku

Kontuzja - uraz

Krawat -chwyt niedozwolony, np. uchwyt dwiema rękami za głowę

Lewa/prawa stójka - pozycja stojąca w wykroku w czasie walki

Łopatki - pozycja w której zawodnik dotyka łopatkami maty (oznaczająca koniec walki)

Mata zapasnicza- miejsce walki zapaśniczej, materace nakryte plastikowym pokrowcem

Most zapaśniczy -podpór łukiem leżąc tyłem, z głową opartą o matę

Narożnik -wyznaczone miejsce w rogach maty, z których zawodnicy wychodzą do walki, również miejsce dla trenera walczącego zawodnika

Narzutka- chwyt wykonywany w parterze (obrócenie zawodnika do maty przez własny półmost)

Nelson - chwyt wykonywany w parterze z wykorzystaniem dźwigni na szyjny odcinek kręgosłupa

Parter niski -pozycja zapaśnicza, w której zawodnik znajduje się w leżeniu przodem

Parter wysoki - pozycja zapaśnicza w klęku podpartym

Pasywność -sytuacja w której zawodnik unika otwartej walki poprzez blokowanie rąk, blokowanie głową i unikanie kontaktu lub pozorowanie aktywności (zawodnik jest pasywny)

Posadka - dociążenie nogi przeciwnika własnym ciężarem ciała

Pozycja -postawa zapaśnicza (w parterze lub w stójce)

Protest ? pisemna apelacja do sędziego głównego o zweryfikowanie wyniku walki, uznawanego przez jedną ze stron za niesłuszną)


Rolada -chwyt wykonywany w parterze poprzez zablokowanie obu rąk

Rzut - chwyt wykonywany z pozycji stojącej lub parterowej, polegajacy na oderwaniu przeciwnika od maty
Sędzia główny - sędzia koordynujący pracę wszystkich zespołów sędziowskich na zawodach

Sędzia punktowy - sędzia siedzącego blisko maty, oceniający walkę niezależnie od sędziego arbitra

Sprowadzenie -zmuszenie przeciwnika do przyjęcia pozycji parterowe

Styl walki -w zapasach wyróżniamy: styl grecko-rzymski (klasyczny), styl wolny i zapasy kobiet

Suples- przerzut, polegający na przerzuceniu zawodnika przez siebie

Taktyka sportowa- sposób prowadzenia walki sportowej z uwzględnieniem regulaminu i przepisów danej dyscypliny

Technika kompleksowa ( sekwenserowa) zespół ściśle powiązanych ze sobą technik i umiejętność przechodzenia z jednej techniki do drugiej ( z techniki obrony, do ataku lub kontrataku )

Trykot zapaśniczy -jednoczęściowy, elastyczny kostium, w którym walczą zapaśnicy

Tusz -położenie przeciwnika na łopatki

Wózek - chwyt wykonywany w parterze polegający na uchwycie przeciwnika w pół od tyłu i obróceniu go przez pozycję mostową w jedną ze stron

Wyniesienie z parteru -oderwanie przeciwnika od maty znajdującego się w parterze niskim lub wysokim

Zejście w nogi - chwyt wykonywany z pozycji stojącej (stójka) na nogę przeciwnika

Zwarcie - sklamrowanie się zawodników


Nie jest to art napisany przeze mnie ale mysle ze poczatkującym zawodnikom MMA i wszystkim malo wiedzacym o tym, często wykorzystywanym w MMA sporcie, moze sie przydać ;]


Image
Awatar użytkownika
gabi
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 10
Rejestracja: 09 Gru 2010 22:58
Miejscowość: Pakistan ;)

Re: kilka słów o zapasach pod kątem mma...

Postprzez Gość 12 Sty 2013 03:12

kompletnie nie trawiłem zapasów, aż pewnego dnia zobaczyłem...
ten chwyt za podwozie...
Image

i juz mi sie zapasy podobają :P
Awatar użytkownika
Gość
 

Re: kilka słów o zapasach pod kątem mma...

Postprzez KrenzoQ 22 Lut 2013 01:58

myślałem że temat umarł bez żadnego odzewu, a tu miła niespodzianka :mrgreen:
Awatar użytkownika
KrenzoQ
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 29
Rejestracja: 11 Lis 2010 04:34

Re: kilka słów o zapasach pod kątem mma...

Postprzez CowboyBebop444 11 Sie 2013 23:13

pedzie?
CowboyBebop444
kandydat
kandydat
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Sie 2013 23:11

Re: kilka słów o zapasach pod kątem mma...

Postprzez OBZ 05 Paź 2013 22:35

rola zapasów jest ju inna niż podczas debiutu mma- teraz na czoło wychodzi jujitsu.
Image Image
OUTBACKZACK
Awatar użytkownika
OBZ
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 61
Rejestracja: 03 Lis 2010 03:16
Miejscowość: USA

Re: kilka słów o zapasach pod kątem mma...

Postprzez GRIM 07 Wrz 2014 19:58

zgoda jiu jitsu RULEZ Image
Awatar użytkownika
GRIM
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 10
Rejestracja: 11 Sie 2014 02:17

Re: kilka słów o zapasach pod kątem mma...

Postprzez Rachmy 09 Gru 2015 17:12

pedzie :P
Rachmy
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 10
Rejestracja: 01 Paź 2015 22:48


Wróć do SZTUKI i SPORTY WALKI Otwock   
Najlepsze darmowe fora dyskusyjne  |   Zobacz inne nasze fora  |   Reklama
bCoders - Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu  Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu