Historia CAPOEIRA

SZTUKI i SPORTY WALKI Otwock-forum otwarte

Historia CAPOEIRA

Postprzez Zamkus 06 Wrz 2012 12:36

CAPOEIRA - brazylijska sztuka walki ukryta w tańcu.
Image
Została stworzona w XVIII i XIX przez brazylijskich niewolników w Brazylii (Największe skupiska to Salvador da Bahia, Rio de Janerio i Sao Paulo), stała się dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, sposobem rozrywki, zabawy pozwalającej zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje (zwłaszcza Capoeira Angola) zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich. Nowoczesna, zmodernizowana (modernizację tą zapoczątkował Mestre Bimba), Capoeira zawiera wiele elementów tańca-walki i akrobatyczne ewolucje itp.

Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się egzotyką brazylijską i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i obrotowych wymachów nogami. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele obrotów, uników i przejść.

Z capoeirą nieodłącznie wiąże się rytuał roda (wym. hoda, z port. krąg, koło). Capoeiristas tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra - bateria. Gracze parami wchodzą do kręgu, by tam prowadzić symulowaną walkę-taniec o nazwie jogo, która niejednokrotnie przeradza się w rodzaj szarpaniny i wtedy widać niemal realną walkę. Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię - axé.

Podstawowym instrumentem używanym w rodzie jest berimbau. Pozostałe instrumenty wchodzące w skład baterii to: atabaque(beben), pandeiro, agogo, reco-reco.
Image
Najpopularniejszymi stylami w CAPOEIRA są:
capoeira Angola - tradycyjna forma, zawiera mniej elementów charakterystycznych dla sztuk walki jako takich, jest bardziej nastawiona na grę, współpracę, zabawę. Wykreowana została w XX wieku przez Mestre
Image
Pastinha (1889-1981) w celu zachowania, przywrócenia tradycyjnych elementów capoeiry i była swego rodzaju odpowiedzią na stworzenie capoeira regional przez Mestre Bimba.
Image Image Image Image
capoeira Regional - stworzona przez Mestre Bimba(1900-1974). Zwiewna i rytmiczna, ze względu na widowiskowość, jest dzisiaj popularniejsza od angoli.
Image
maculele -walka pałkami lub maczetami, połączona z ruchami capoeira regional i akrobatyką, co powoduje, iż jest to bardzo widowiskowa i pokazowa forma capoeira, dlatego taką można spotkać najczęściej na piknikach, festynach i festiwalach z capoeira w Polsce.

Image
Zamkus
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 8
Rejestracja: 06 Wrz 2012 09:39

Re: Historia CAPOEIRA

Postprzez Zamkus 06 Wrz 2012 13:13

CAPOEIRA w Polsce:

Szacuje się, że w Polsce capoeirę ćwiczy kilka tysięcy osób (ponad 1200 w grupie UNICAR Polonia; ok 1500 osób w grupie E.A.C.A.G.).

W Polsce jest już wiele grup capoeiry - między innymi UNICAR da Plonia, ABADÁ Capoeira Polônia, FICAG, Escola de Aprendizagem Capoeira Artes das Gerais (E.A.C.A.G.)(mestre Nem), Munduo Capoeira, Oficina da Capoeira, Axé Capoeira, Beribazu, Capitaes de Areia, Compania Pernas Pro Ar, IUNA, Capoeira Esporão, Capoeira Liberdade, Cordao de Ouro, Grupo Capoeira Brasil, Porto Do Minas, Lagoa da Saudade, Raizes de Rua, Capoeira na Praia, Inernacional Associao de capoeira paralitao (mestre leopardo), Capoeira Ginga Alegria.

Aby poznać i zrozumieć historie capoeira niezbędna jest podstawowa wiedza dotycząca capoeira i kilka informacji dotyczących jej stolicy, a także miejsca, w którym capoeira miała swój początek np. Salvador da Bahia.
Capoeira w takim kształcie, który praktykowany jest współcześnie na całym świecie odnajduje swoje korzenie w Academia de Mestre Bimba, szkole stworzonej przez Manuela dos Reis Machado, który to opracował, i przez cale życie doskonalił styl Regional.
Mestre Bimba już za życia, dzięki niesamowitej charyzmie i ogromnych zasługach w szerzeniu capoeira swojej filozofii, stal się legenda a jego szkoła miejscem, do którego ściągali wszyscy pragnący zgłębić tajniki dopracowanej przez niego sztuki tańca-walki.
Akademia umiejscowiona w Salvadorze przy Rua de Laranjeiras stała się domem wielu wybitnych capoeristas, ale tylko jeden z nich mógł przejąć schedę po wielkim Mestre, był nim uczeń i przyjaciel Bimby José Carlos Andrade Bittencourt zwany Vermelho 27. Kontynuował on prace swojego mentora i przyczynił się do ugruntowania pozycji capoeira jako narodowego dziedzictwa Brazylii.
Mestre Vermelho 27 przewodził Academia de Mestre Bimba w czasach gdy capoeira zaczęła przeżywać swój wielki rozkwit, był tez nauczycielem wielu capoeristas, którzy obecnie, uzyskawszy mistrzowskie tytuły i kwalifikacje ku temu niezbędne, prowadza własne grupy.
Takimi ludźmi są : Zambi, Marinheiro, Traira, Saguin i Nelsinho
Od wielu lat nauczają capoeira zarówno w samym Salvadorze jak i na terenie Europy, do roku 2003 czynili to osobno, lecz wspólny kurs wyznaczał im obecny rezydent i prowadzący Academia de Bimba - Rubens Costa Silva, czyli Mestre Bamba.
Dzięki licznym, wspólnie organizowanym programom społecznym, spotkaniom i imprezom więzy miedzy poszczególnymi grupami bardzo się zacieśniały i kolejnym, naturalnym krokiem było ich oficjalne połączenie.Uniao wraz z pierwszym batizado grupy UNICAR odbyło się w roku 2003, od tego czasu grupa rozwija się już wspólnie, zarówno w Brazylii jak i Europie pozostając otwarta na nowych członków i kolejne rzesze adeptów wspanialej sztuki, jaka jest capoeira.
Jak dotąd capoeira funkcjonuje w Salvadorze gdzie znajdują się cztery akademie, w Niemczech (Berlin, Monachium, Poczdam, Brunszwik i inne), Polsce (kilkadziesiąt sekcji na terenie całego kraju) oraz na Ukrainie. UNICAR istnieje i rozwija się za sprawa Adama Faby - Proffesora Sem Memoria, który to już na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczął treningi capoeira, początkowo na własną rękę, korzystając z nielicznych źródeł a następnie poprzez nawiązanie regularnych i oficjalnych stosunków z brazylijskimi nauczycielami.
Image

Pierwszymi capoeristas, którzy wzięli pod opiekę, nielicznych jeszcze wtedy, polskich uczniów byli reprezentanci grupo Artes das Gerais, w tejże organizacji Sem Memoria jak i wielu alunos otrzymali pierwsze szlify. Z czasem drogi artystów ze stanu Minas Gerais rozeszły się, część uczniów pozostała przy swoim pierwszym nauczycielu, inni pod kierunkiem Mestres Nem i Museu.
Sem Memoria zauroczony capoeira z czarnego serca Brazylii - Bahia zdecydował się poświęcić wyłącznie pracy mającej oddawać jej niepowtarzalny charakter i specyfikę. Treningi prowadzone były pod szyldem Grupo Aguia Branca, od roku 2001? z Mestre Nelsinho.
Praca wykonana przez polskich capoeristas na przestrzeni lat nie pozostała niezauważona w Brazylii, czego dowodem jest włączenie go w grono "fundatorów" Uniao Internacional de Capoeira Regional na równi z mestres: Nelsinho, Traira, Marinheiro, Zambim i Saguinem; dzięki czemu zostali w sposób nierozerwalny połączeni z odległym Salvadorem, jego kulturą, mieszkańcami i oczywiście capoeira.

Capoeira prowadzona jest regularnie w trzech miastach: Katowicach, Krakowie i Warszawie
Wraz z początkiem roku 2006 capoeira rozszerza swoją obecność w kolejnych polskich miastach, były tez próby (jak narazie niestety nieskuteczne) jej zaszczepienia na terenie Otwocka, ale będzie to możliwe na szerszą skalę dopiero po powstaniu dużo liczniejszych grup capoeira niż to się udało dotychczas, skupiających prawdziwych pasjonatów szerzenia i wspieranie szeroko rozumianej kultury afrobrazylijskiej, a nie przypadkowych osób odchodzących po kilku zajęciach.
Zamkus
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 8
Rejestracja: 06 Wrz 2012 09:39

Re: Historia CAPOEIRA

Postprzez Kama 17 Sie 2013 22:26

Capoeira:
Styl walki stworzony w XVIII wieku w Brazylii przez afrykańskich niewolników. Początkowo był to taniec z nielicznymi elementami walki i akrobacji, który pozwalał niewolnikom na manifestowanie odrębności kulturowej i zapewniał im rozrywkę, z czasem capoeirę zaczęto stosować także w ramach samoobrony.
Image
Wśród innych sztuk walki wyróżnia się tanecznością, bo jest połączeniem specyficznej muzyki oraz płynnych ruchów - wymachów, figur akrobatycznych - wykonywanych w jej rytm.
Kama
kandydat
kandydat
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 Mar 2013 18:09

Re: Historia CAPOEIRA

Postprzez daru 12 Wrz 2013 17:49

Czy capo tylko w Wawie -nie ma na linii otwockiej?
Awatar użytkownika
daru
 


Wróć do SZTUKI i SPORTY WALKI Otwock   
Najlepsze darmowe fora dyskusyjne  |   Zobacz inne nasze fora  |   Reklama
bCoders - Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu  Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu