Historia MMA

SZTUKI i SPORTY WALKI Otwock-forum otwarte

Historia MMA

Postprzez Piter 03 Wrz 2012 09:48

Historia MMA

Pierwszym udokumentowanym sportem walki przypominającym dzisiejsze MMA był pankration, w którym stosowano różne techniki z klasycznych greckich zapasów i pięściarstwa. Obok pięściarstwa i zapasów, znajdowały się one w programie antycznych igrzysk olimpijskich.

Image

Współczesne mieszane sztuki walki swój rodowód wywodzą od organizowanych od lat 20-tych XX wieku brazylijskich turniejów valetudo oraz sięgających lat 70-tych japońskich zawodów zwanych kakutougi.

Początkowy okres rozwoju sportu przypadł na pierwszą połowę lat 90., kiedy w USA w zorganizowano pierwszy oficjalny turniej MMA pod nazwą UFC 1 (1993), a w Japonii założono organizacje Shooto i Pancrase. Obecnie zawody w formule MMA odbywają się na całym świecie.

Image

Do najbardziej znanych organizacji o globalnym zasięgu należą m.in. U[b]FC, Strikeforce, Bellator, DREAM oraz do niedawna [/b]PRIDE FC. Nazwa "Mixed martial arts" niekiedy jest błędnie stosowana zamiennie z określeniem "vale tudo" (tak nazywały się organizowane w Ameryce Południowej turnieje, od których wywodzą się współczesne mieszane sztuki walki). Zawody w formule valetudo charakteryzują się jednak o wiele mniejszą liczbą ograniczeń, a sama nazwa nie jest określeniem sportu czy sztuki walki.

Image

Walki MMA pierwotnie określano ze względów marketingowych (zwłaszcza w USA) również jako "No Holds Barred" (NHB), czyli "bez chwytów zabronionych". Stąd niekiedy mieszane sztuki walki do dziś nazywane są "walkami bez reguł". Jest to mylący termin, gdyż jak w każdej dyscyplinie sportu i w tej obowiązują ściśle określone reguły współzawodnictwa. Niektórzy dziennikarze sportowi używają również terminu "wszechstylowa walka wręcz".

Image
Royce Gracie zwycięzca UFC 1
z mmapoland.pl
Piter
kandydat
kandydat
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Lis 2010 03:58

Re: Historia MMA

Postprzez Gość 04 Wrz 2012 02:54

W Europie, a także w Polsce, ćwiczenia w walce wręcz łączono tradycyjnie z wychowaniem rycerskim, później wychowaniem fizycznym.
Interesującym jest fakt, iż pomimo zmieniającej się techniki walki, umiejętność walki bez broni jest równie ważna i współcześnie. Sięgając do historycznego arsenału środków (technik) różnych form walki wręcz możemy dzisiaj modernizować i zmieniać współczesne systemy szkolenia. Badania tradycyjnych form walk wręcz dostarczają nie tylko ciekawych informacji historycznych, dla specjalistów stać się mogą inspiracją o skutkach praktycznych. Rozwój współczesnych systemów walki wręcz był możliwy między innymi dzięki temu, iż przez stulecia tworzone były materialne źródła wiedzy o walce wręcz - stąd nieprzerwanie toczył się historyczny proces jej ewolucji.

Obecnie edukacja w zakresie obronności indywidualnej przyjmuje formę rekreacji fizycznej. W całej Europie poza ćwiczeniami służb mundurowych i sportem walka wręcz ćwiczona jest przez setki tysięcy ludzi w różnym wieku w klubach sportowych, stowarzyszeniach i ośrodkach rekreacji ruchowej.
Awatar użytkownika
Gość
 

Re: Historia MMA

Postprzez ddzed 26 Gru 2012 19:09

HISTORIA KSW według Martina Lewandowskiego POLECAM

Awatar użytkownika
ddzed
oficer młodszy
oficer młodszy
 
Posty: 13
Rejestracja: 17 Gru 2010 05:38


Wróć do SZTUKI i SPORTY WALKI Otwock   
Najlepsze darmowe fora dyskusyjne  |   Zobacz inne nasze fora  |   Reklama
bCoders - Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu  Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu